İnstagram Video ile Vine Karşılaştırması [Avantajları ve Farkları]

0
1310

İnstagram video özelliğini yayına almasıyla aslında Vine kullanıcılarını fazladan 1 uygulama kullanmasına gerek olmadığını hatta daha çok özellik verdiğini açıkça göstermiş oldu.

Tabi şöyle bir durum var, instagram facebook’un, vine twitter’ın dolayısıyla burada kıyasıya bir mücadelenin olacağı aşikar. Ancak İnstagram’ın hali hazırda çok büyük bir kullanıcı kitlesi var ki bu oldukça önemli bir avantaj.

vine mı instagram mı

Neyse lafı fazla uzatmadan instagram video’nun avantajlarına bir göz atalım.

İnstagram & Vine Farkları

Uzunluk: İnstagram Videoları 15 saniyeye kadar çekilebiliyor, Vine’da ise bu süre 6 saniye.

Düzenleme: İnstagram’da çektiğiniz videonun belirli yerlerini silebiliyorsunuz ancak Vine’da videonun tamamını silmek zorundasınız.

Filtreler: İnstagram’da fotoğraflar için kullanılabilen tüm filtreler video içinde uygulanabiliyor. Dolayısıyla çektiğiniz videoyu istediğiniz modda görüntülüyebilirsiniz ancak Vine’da herhangi bir mod yok, direk çektiğiniz şekliyle kalmakta.

Kitle: İnstagram şu anda 130 milyon kullanıcıya sahip, Vine’da ise bu sayı 13 milyon civarında.

Kapak Fotoğrafı: İnstagram’da çektiğiniz videoya bir kapak fotoğrafı seçebiliyorsunuz ancak Vine’da böyle bir şey söz konusu değil. Bu çok önemli bir özellik çünkü videoyu ilk gördüğünüzde eğer ilgi çekici bir kapak fotoğrafı varsa izlenmeye daha çok meyilli oluyor. Unutmayın ilk izlenim her zaman önemlidir.

Facebook desteği sayesinde İnstagram videolarınız facebookta paylaşıldığı takdirde direk o gönderi içerisinde izlenebiliyor, Vine için ise facebookta bir linke yönlendiriliyorsunuz ve orada izleme şansınız oluyor. Aynı şey Vine için Twitter’da geçerli bir durum, orada da İnstagramı link olarak görmektesiniz.

instagram vine farkları

 

PAYLAŞ
Arama Motoru Pazarlaması ve Sosyal Medya başta olmak üzere dijital pazarlama alanında çalışmalar yapmaktayım. Sorularınızı yorum kısmına yazabilirsiniz. Şimdiden çok teşekkür ederim.

YORUM

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Buraya adınızı yazınız