İnstagram’da Takipçi Arttırma Yolları

0
2417

Henüz yeni bir instagram hesabınız var veya uzun zamandır kullanıyorsunuz ancak takipçiniz artmıyor mu? Hiç endişelenmeyin çünkü bu yazımda anlattığım yöntemleri uygulayarak kısa bir süre içerisinde takipçi sayınız artacak ve yüksek sayıda bir kitleye hitap edebileceksiniz!

Takip Ettiğiniz Kişilerin Fotoğraflarını Beğenin

İlk olarak yapmanız gereken şey instagramda paylaşılan fotoğrafları beğenmektir. Çünkü siz başkalarının fotoğraflarıyla ne kadar etkileşime girerseniz onlarda sizin fotoğraflarınızı beğenecektir. Bu sayede hem dikkat çekmiş olacak hem de size benzer kişilerin sizi farketmesini sağlayacaksınız.

instagram takipçi arttırma

Hatta sizin fotoğraflarını beğendiğiniz kişi sizin profilinize girip herhangi bir fotoğrafınızı beğenirse bildirimler kısmına düşecektir. Dolayısıyla o kişinin arkadaşları sizin fotoğrafınızın beğenildiğini görüp merak edip mutlaka tıklayacaklardır. Bu sayede viral olarak fotoğrafınız çok daha fazla kişiye ulaşacaktır.

instagram takipçi arttırma

Fotoğraflara Mutlaka Yorum Yapın

Paylaşılan içerikleri beğenmeniz yetmez, aynı zamanda onlara yorum yapmanız gerekmektedir. Şunu unutmayın siz diğer kişilerle ne kadar etkileşime geçerseniz onlarda sizinle o kadar etkileşime geçecektir.

Burada çok uzun yazmanıza gerek yok mesela aşağıda paylaştığım gibi “Harika gözüküyorsun!” gibi bir ifade olabilir. Kompozisyon yazmayın lütfen 🙂

instagram takipçi arttırma

Paylaşım Yaparken Hashtag (Etiket) Kullanın

İnstagramda en çok kullanılan hashtag’leri listeleyerek bundan sonra paylaşım yapacağınız zaman onları kullanmaya özen gösterin, örneğin #instagood #instamood #ff #tbt #love gibi çok kullanılan etiketlerin olması bu etiketleri gezen kullanıcıların otomatikman fotoğraflarınızı görmesini sağlar. Mesela aşağıda paylaştığım örnek bunu çok iyi kullanan bir hesaba aittir.

instagram takipçi arttırma

Takip Etmediğiniz Kişilerin Fotoğraflarını Beğenin

Yukarıda bahsettiğim hashtag’leri gezerek veya instagramdaki keşfet kısmından daha önce görmediğiniz/takip etmediğiniz kişilerin fotoğraflarını beğenin.

Yapılan bir araştırmaya göre bu fotoğraflardan her 100 beğeni yaptığınızda size minimum 6 takipçi geldiği görülmüştür.

instagram takipçi arttırma

Resimlerinizde Soru Sorun

Paylaştığınız resimlerde sizi takip edenlerin yorum yapmasını teşvik edecek ifadeler kullanın. Örnek olarak “saçımın bu rengi nasıl olmuş?” gibi bir ifade takipçilerinizin sizinle daha çok etkileşime girmesini sağlayacak, onların takipçileride kendi bildirim sayfalarında size yorum yaptığını görerek mutlaka bakacaklardır.

instagram takipçi arttırma

Paylaşım Yapacağınız Saatler

Araştırmalara göre gün içerisinde en çok instagram kullanım saatleri ve etkileşim alınan saatler gece 2 veya öğleden sonra 5 olarak belirtiliyor. Bu saatlerde paylaşılan fotoğraflar hem daha uzun süre feed’de kalıyor hem de daha çok kişinin görmesini sağlıyormuş. Buna dikkat etmeye çalışın!

Yüksek Çözünürlüklü Fotoğraflar Paylaşın

Hesabınızın kalitesini ve imajını belirleyen en önemli şey aslında iyi içerik paylaşmanızdır. Bir fotoğrafın güzelliği de aslında netliğine ve çözünürlüğüne bağlıdır. Bu yüzden paylaştığınız her fotoğraf mutlaka yüksek çözünürlükte ve net olmalıdır. Bu sayede insanlar gerçekten sizin hesabınız takip etmeye değer, cool bir hesap olarak görecektir.

Biyografinize Güzel Sözler Yazın

Sizin hayat görüşünüzü yansıtan özlü söz olabilir veya kendi içinizden gelen samimi ve sizi bir cümlede özetleyecek olan bir biyografi yazarak profilinize gelen kullanıcılarda iyi bir izlenim bırakabilirsiniz bu sayede kişi sizinle aynı düşünüyor ise yüksek ihtimal sizi takip etmeye başlayacaktır.

Çok Sık Paylaşım Yapmayın

Herşeyin fazlası zarardır. Gün içerisinde çok sık fotoğraf paylaşıyorsanız bunu mutlaka günde maksimum 2 içerik olacak şekilde azaltın çünkü çok fazla paylaşım yapmak takipçilerinizi kaybetmenize neden olur. Kendinizden pay biçin, bir mağazaya girdiğiniz size sürekli bir şeyler gösteren reyon görevlisinden ne kadar çok sıkılıyor ve bir an önce orayı terk etmek istiyorsunuz öyle değil mi?

Fotoğraflarınıza Lokasyon Bilgisi Ekleyin

Paylaşacağınız fotoğrafın nerede çekildiğini mutlaka lokasyon olarak belirtin. Bu sayede orada fotoğraf ekleyen veya orada çekilmiş fotoğraflara bakmak isteyen bambaşka bir kullanıcı sizin fotoğrafınızı görüp beğenebilir hatta sizi takip edebilir. Bu takipçi arttırma olarak oldukça önemli bir etkendir.

Fotoğraflarınız Kolaj Yapın

Araştırmalar göstermiştir ki kolaj yapılan fotoğraflar diğerlerine göre %20 daha fazla etkileşim almıştır. Birden çok fotoğrafınız varsa ayrı ayrı çok sık paylaşmaktansa onları tek bir fotoğraf haline getirip güçlü bir şekilde paylaşmak sizin için daha faydalıdır.

instagram takipçi arttırma

Çarşamba Günleri Mutlaka Paylaşım Yapın

Hafta ortasında yapılan paylaşımların diğer günlere göre çok daha yüksek etkileşim aldığı instagramın resmi sayfasına yayınlanmıştır.

Fotoğraflarınızda Yüzünüz Mutlaka Gözüksün

Bir diğer araştırmada ise instagramda paylaşılan fotoğraflarda yüzü gözüken insanların gözükmeyen fotoğraflardakine oranla %35 daha fazla beğeni aldığı kanıtlanmıştır.

instagram takipçi arttırma

İnsanları Etiketleyin

Toplu çekilen fotoğraflarda mutlaka o resimde bulunan kişileri etiketleyin! Bu erişiminizi maksimuma çıkartacaktır. Ayrıca etiketlediğiniz kişilerin takipçileri de sizi görecektir. Eğer daha önce tanıştıysanız onlarda yüksek ihtimalle sizi takip edecektir.

Açık Renkli Filtre Kullanın

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre açık renkli filtre kullanılan fotoğraflar daha koyu/karanlık fotoğraflara göre %24 daha fazla beğeni almaktadır. Bir sonraki paylaşımınızda buna dikkat etmelisiniz.

Peki ya sizin kullandığınız yöntemler neler?

Bunların yanı sıra sizin uyguladığınız takipçi arttırmaya yönelik taktikler, yöntemler veya yollar var ise yorum kısmında paylaşmanızı rica ediyorum. Unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır 🙂

PAYLAŞ
Arama Motoru Pazarlaması ve Sosyal Medya başta olmak üzere dijital pazarlama alanında çalışmalar yapmaktayım. Sorularınızı yorum kısmına yazabilirsiniz. Şimdiden çok teşekkür ederim.

YORUM

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Buraya adınızı yazınız